Język służy przede wszystkim do komunikacji. Nadawca wysyła komunikat do odbiorcy. Może się przy tym skupiać na informacji, którą chce przekazać. Może zechcieć wyrazić emocje, wpłynąć na odbiorcę albo olśnić pięknym słownictwem. Poznaj funkcje języka!
Funkcja informacyjna albo informatywna
cel: przekazanie informacji np. Żubr jest pod ochroną. Kraków to duże miasto w Polsce.
Funkcja ekspresyjna
cel: wyrażenie emocji czy opinii np. Ten film był bardzo dobry. Nie mogę patrzeć na takie zachowanie. Cieszę się ze spotkania z tobą.
Funkcja impresywna albo perswazyjna
cel: wpływanie na odbiorcę np. Nie radzę sobie, mógłbyś mi pomóc? Podejdź tu. Nie dokarmiaj mojego psa. Często są to nakazy, zakazy, prośby.
Funkcja fatyczna
cel: zwrócenie na siebie uwagi, podtrzymanie rozmowy np. Hej, co słychać? Poczekaj, sprawdzę to.
Funkcja poetycka
cel: olśnić artyzmem wypowiedzi, sposobem jej brzmienia czy ukształtowania. Przykładami są teksty literackie oraz czasem slogany reklamowe zbudowane na grze słów np. Zakupy jak z płatka (sieć Stokrotka)
Funkcja metajęzykowa
cel: definiowanie zasad języka np. Składnia to dział gramatyki zajmujący się budową zdania.
Jeśli jesteś miłośnikiem języka i chcesz poczytać więcej na ten temat, zachęcam Cię do przeczytania artykułu Słowa, słowa, słowa…
Pamiętam referat na ten temat – na poziomie akademickim pisanie o tym okazało się nagle dużo trudniejsze Wielu z troku potrzebowało pomocy, nie tylko z tymi zresztą zagadnieniami. Na poziomie akademickim, jak przyszło do sesji albo pisania, potrzebowaliśmy korepetycji i wzorów, słowem: pomocy https://dyplomowani.pl/