Lekcje zdalne z języka polskiego

Znajdziecie tu lekcje, które możecie samodzielnie przerobić i stać się jeszcze bardziej świadomymi użytkownikami naszego pięknego języka ojczystego:) Materiał przyda się, kiedy opuścicie lekcje w szkole lub gdy zechcecie coś powtórzyć. Znajdziecie tu materiały przygotowane przeze mnie, ale także znalezione w sieci, zweryfikowane i umieszczone w jednym miejscu czyli tutaj. Wiadomo, jak trudno nieraz znaleźć wartościowe treści w otchłaniach Internetu.

Lektury w szkole podstawowej

 1. Syzyfowe prace – poznacie biografię Stefana Żeromskiego; dowiecie się, co oznacza związek frazeologiczny “syzyfowa praca”, a przy okazji przypomnicie sobie mit o królu Syzyfie; przypomnicie sobie także treść lektury oraz główne motywy. Na koniec zaproponowałam dwa tematy wypracowań, żebyście mogli poćwiczyć rozprawkę i/lub charakterystykę postaci.
 2. Kamienie na szaniec -dowiecie się, kim jest autor i skąd wziął się tytuł powieści; przypomnicie sobie, co to jest literatura faktu; utrwalicie treść lektury; zobaczycie filmiki przedstawiające Warszawę kilka dni po wybuchu wojny, relację żołnierza z batalionu “Zośka”oraz komentarz dotyczący wystawy poświęconej bohaterom “Kamieni na szaniec”.
 3. Artysta – lekcja opracowana przez polonistkę, panią Joannę Klimas. Otrzymacie informacje na temat Sławomira Mrożka i wartościowe ćwiczenia związane z lekturą; poznacie treść opowiadania; przypomnicie sobie wiadomości związane z bajką; dowiecie się, czego uczy utwór.
 4. Ziele na kraterze i Tędy i owędy – pomocne opracowanie w formie prezentacji.
 5. Pan Tadeusz – cykl lekcji na padlecie, Pan Tadeusz – obyczaje szlacheckie – lekcja poświęcona obyczajom szlachty polskiej ukazanym na kartach epopei
 6. Latarnik – lekcja z filmem, przydatnymi informacjami i zadaniami dla ucznia; Latarnik + – lekcja związana z nowelą Sienkiewicza i poruszająca temat emigracji
 7. Oskar i Pani Róża – lektura uzupełniająca
 8. Zemsta – prezentacja, dzięki której utrwalicie wiedzę o komedii, rodzajach humoru, bohaterach i wydarzeniach ukazanych w utworze Fredry; Zemsta – cykl lekcji – bardzo pomocny materiał, który krok po kroku przeprowadzi cię przez zagadnienia związane z lekturą
 9. Balladyna – dzięki tej lekcji przygotujesz się do napisania charakterystyki porównawczej Balladyny i Aliny

Ortografia

 1. Być może znacie stronę dyktanda.online. Znajdziecie tu zasady oraz dyktanda o różnym poziomie trudności, które na pewno podniosą Wasze umiejętności ortograficzne. Dobrej zabawy i owocnej nauki:)
 2. Zasady i ćwiczenia pisowni rz i ż