Jak opisać i zinterpretować obraz?

Jednym z zadań egzaminacyjnych może być opis i interpretacja tekstu ikonicznego czyli na przykład reprodukcji obrazu. Jak tego dokonać?

Należy opisać elementy na obrazie, czyli znaleźć znaki, jakimi posłużył się artysta, a następnie zastanowić się nad znaczeniem tych znaków, czyli dokonać ich interpretacji. O ile znaki wszyscy widzą tak samo, o tyle ich interpretacja może być już zależna od wrażliwości odbiorcy dzieła czy wiedzy jaką dysponuje, aby przywołać odpowiednie konteksty.

Oto przykładowa analiza i interpretacja obrazu:


Theodoor Rombouts, Prometeusz, XVII w.

Obraz Thedoora Romboutsa pt. „Prometeusz” powstał w XVII wieku. Ukazuje on znanego z mitologii greckiej tytana, który stworzył człowieka i potem robił wszystko, by uczynić jego życie szczęśliwym. Uczył ludzi różnych rzemiosł, podarował im ogień i oszukał Zeusa, który wybrał gorszą część ofiary z zabitego byka. Prometeusz, służąc ludzkości, naraził się Zeusowi i za to został skazany na okrutną karę. Mękę tytana uwiecznił na obrazie siedemnastowieczny malarz.

Dzieło utrzymane jest w ciemnych barwach, które podkreślają grozę przedstawionej sceny. Jedynie jasne  ciało Prometeusza przykutego do skały wyróżnia się na ciemnym tle. Świadczyć to może o dobru, które uosabia postać tytana.  Bohater ukazany został w centrum obrazu. Nagie ciało symbolizuje jego bezbronność i niemoc. Twarz tytana wyraża ogromne cierpienie. Oczy błyszczą jak w gorączce, usta rozwarte są do krzyku. Ból zadają mu czarne, krwiożercze orły, które szarpią ciało bohatera.  Jest to kara za obrazę władcy Olimpu.

Mimo że Prometeusz przykuty jest do skały, jego ciało ukazane jest w sposób dynamiczny. Bohater zdaje się bronić przed drapieżnymi ptakami, wykręcając się na tyle, na ile pozwalają łańcuchy.

Obraz utrzymany jest w ponurym, złowrogim nastroju. Ukazuje niewyobrażalne cierpienie dobroczyńcy ludzkości. Siedemnastowieczny malarz w doskonały sposób oddał na płótnie mękę Prometeusza. Posłużył się kontrastem, aby podkreślić dobro tytana oraz okrucieństwo kary Zeusa.

Leave a Reply