Sztuczna inteligencja pisze wypracowanie

Witaj Nowy Roku:) Oj, idzie nowe, idzie i tupie! A skóra na grzbiecie cierpnie, gdyż… macki potwora dusiciela umysłów rosną i sięgają coraz dalej.

Istota bezwonna, bezkształtna, lecz niezwykle barwna i wodząca na pokuszenie, znana jako AI, zawładnie w tym roku do reszty niejednym ludzkim umysłem. Niejednym dziecięcym umysłem. Całą masą uczniowskich umysłów…

Epoka kopiowania wypracowań z Internetu powoli się kończy. Teraz sztuczna inteligencja może za ciebie napisać oryginalną pracę na dowolny, zadany przez nauczyciela temat. Podobno dzieci w Ameryce już tak tworzą „swoje wybitne” eseje.

Ale, ale… czy to nie jest zbyt piękne? Gdzie jest haczyk? – zapyta posiadacz krytycznego umysłu.

Czym jest Chat GPT od OpenAI?

Chat GPT to nowe narzędzie umożliwiające rozmowę z komputerem. Jest to przedsięwzięcie, w które zainwestował Elon Musk (ten Miliarder od Tesli, SpaceX i ostatnio Twittera). Jednym z współzałożycieli OpenAI jest Polak z Kluczborka. Może ta informacja nic nie wnosi, ale jest swoistą ciekawostką;)

W sieci pojawiło się ostatnio dużo artykułów, które złowieszczo wróżą koniec wyszukiwarki Google. Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji, z której pomocy korzysta teraz wiele nowoczesnych firm. Moja wyobraźnia pokazuje mi obraz współczesnego świata, który nie tylko się rozszerza, ale także rozwarstwia. Funkcjonujemy przecież na różnych poziomach: w rzeczywistości, w marzeniach, w różnych obszarach fikcji, w Internecie. A teraz w nasz skomplikowany świat wdziera się dodatkowo sztuczna inteligencja. Dzieje się to niepostrzeżenie, ale zupełnie realnie. Pojawiły się już nawet śmiałe opinie, że sztuczna inteligencja zastąpi wiele zawodów, takich jak prawnik, sędzia, lekarz czy nauczyciel. Trochę kusi, a trochę przeraża taka bezduszna wizja przyszłości.

Przykład wypracowania napisanego przez sztuczną inteligencję

Oto mała próbka tego „cudu”. Zadałam botowi następujący temat: „Czy każdy błąd można naprawić?” W swojej rozprawce wykorzystaj przykłady z Pana Tadeusza, Balladyny i innych utworów epoki romantyzmu.

A oto wynik w postaci wypracowania. Zamieszczam dla śmiechu i ku przestrodze:

Nie każdy błąd może być naprawiony. Czasami skutki błędów są trwałe i nieodwracalne. W utworach epoki romantyzmu często poruszano tematy błędów, których skutki były trudne do naprawienia.

Przykładem takiego błędu z „Pana Tadeusza” jest zdrada Horeszków, która prowadzi do upadku ich rodziny i tragicznej śmierci kilku bohaterów. Choć Horeszkowie próbują naprawić swoje błędy i zadośćuczynić za zło, które wyrządzili, ich starania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

W „Balladynie” Alfreda Fredry również pojawia się motyw błędów, których skutki są trudne do naprawienia. Balladyna popełnia błąd, w wyniku którego zostaje odrzucona przez swoją rodzinę i zmuszona do życia na marginesie społeczeństwa. Choć próbuje naprawić swoje błędy i odzyskać swoje miejsce w rodzinie, jej starania kończą się tragicznie.

Innym przykładem błędu, którego skutki są trudne do naprawienia, jest historia Wertera z „Wertera” Johanna Wolfganga Goethego. Werter popełnia błąd, polegający na zakochaniu się w Lotte, która jest już zaręczona z innym mężczyzną. Jego uczucie jest nieodwzajemnione, a Werter nie potrafi poradzić sobie z tą sytuacją. Jego błąd prowadzi do tragedii, a sam Werter popełnia samobójstwo.

Jednak nie wszystkie błędy są nieodwracalne i nie da się ich naprawić. Czasami istnieje możliwość naprawienia błędów i odwrócenia ich skutków. Ważne jest, aby szybko dostrzec błąd i podjąć odpowiednie kroki, aby go naprawić.

Pośmialiście się? Osoby, które nie znają treści lektur, mogły się nawet nie zorientować, co jest nie tak. Bo zdania tu są składne, ładne i sensowne. Niestety poziom merytoryczny jest do luftu. W tej kwestii sensu i prawdy w wypracowaniu napisanym przez AI brakuje. No nie ogarnia Mickiewicza zupełnie, zmienia Fredrze imię… Słowacki zniknął wraz ze swoimi poetyckimi dokonaniami w otchłani absurdu…

Wygląda na to, że najlepiej i najbezpieczniej pisać jednak samodzielnie. Tutaj znajdziesz wskazówki jak napisać wypracowanie oraz sposób na rozprawkę.

Z okazji Nowego Roku życzę nam wszystkim otwartych, krytycznych, poszukujących umysłów. Rozwijajmy swoje pasje, róbmy swoje. Wujek Google czy nawet AI nie poradzą na wszystkie nasze zmartwienia i braki. Przynajmniej jeszcze nie teraz;) I obyśmy nie zmienili się w bezwolną masę, gdzie wszyscy wypowiadają sią na każdy temat, a nikt na niczym się nie zna. Specjalizujmy się i współpracujmy z życzliwością. Dobrego roku!

Leave a Reply