Funkcje języka

Język służy przede wszystkim do komunikacji. Nadawca wysyła komunikat do odbiorcy. Może się przy tym skupiać na informacji, którą chce przekazać. Może zechcieć wyrazić emocje, wpłynąć na odbiorcę albo olśnić pięknym słownictwem. Poznaj funkcje języka!

Funkcja informacyjna albo informatywna

cel: przekazanie informacji np. Żubr jest pod ochroną. Kraków to duże miasto w Polsce. 

Funkcja ekspresyjna

cel: wyrażenie emocji czy opinii np. Ten film był bardzo dobry. Nie mogę patrzeć na takie zachowanie. Cieszę się ze spotkania z tobą.

Funkcja impresywna albo perswazyjna

cel: wpływanie na odbiorcę np. Nie radzę sobie, mógłbyś mi pomóc? Podejdź tu. Nie dokarmiaj mojego psa. Często są to nakazy, zakazy, prośby.

Funkcja fatyczna

cel: zwrócenie na siebie uwagi, podtrzymanie rozmowy np. Hej, co słychać? Poczekaj, sprawdzę to. 

Funkcja poetycka

cel: olśnić artyzmem wypowiedzi, sposobem jej brzmienia czy ukształtowania. Przykładami są teksty literackie oraz czasem slogany reklamowe zbudowane na grze słów np. Zakupy jak z płatka (sieć Stokrotka) 

Funkcja metajęzykowa

cel: definiowanie zasad języka np. Składnia to dział gramatyki zajmujący się budową zdania. 

Jeśli jesteś miłośnikiem języka i chcesz poczytać więcej na ten temat, zachęcam Cię do przeczytania artykułu Słowa, słowa, słowa

Jedna myśl w temacie “Funkcje języka”

  1. Pamiętam referat na ten temat – na poziomie akademickim pisanie o tym okazało się nagle dużo trudniejsze Wielu z troku potrzebowało pomocy, nie tylko z tymi zresztą zagadnieniami. Na poziomie akademickim, jak przyszło do sesji albo pisania, potrzebowaliśmy korepetycji i wzorów, słowem: pomocy https://dyplomowani.pl/

Leave a Reply