Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku jednym z dwóch tematów do wyboru była rozprawka dotycząca przyjaźni, w której należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego. Do jakich lektur się odwołać? Poniższy tekst na pewno Cię naprowadzi, a być może nawet zainspiruje:)

Dzięki przyjaźni potrawa zwana życiem smakuje lepiej. To cenna wartość, która nie jest dana każdemu. Wymaga czasu, cierpliwości, zrozumienia, poświęcenia. O ile miłość niekoniecznie musi być odwzajemniona, o tyle prawdziwa przyjaźń zawsze jest obustronna. Z przyjacielem na pewno łatwiej jest pokonywać trudności. 

Znane przysłowie mówi, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Wielokrotnie przekonali się o tym bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Zorganizowanie i przeprowadzenie zbrojnej akcji odbicia Rudego z rąk gestapowców było dowodem przyjaźni i braterstwa.Tak samo fakt, że Janek Bytnar, mimo tortur, nie wydał żadnego ze swoich przyjaciół, świadczy nie tylko o jego męstwie i odwadze, ale również o lojalności i gotowości do najwyższego poświęcenia dla bliskich mu osób. 

Jednak przyjaźń nieczęsto wymaga poświęcenia życia. Zwykle chodzi o proste rzeczy, takie jak obecność, poświęcony czas, nieocenianie. Żeby tego doświadczyć, potrzebne są więzy przyjaźni. Lis udzielił Małemu Księciu lekcji, jak stwarza się takie więzy. Trzeba być cierpliwym, codziennie tylko trochę skracać dystans, trzeba nauczyć się słuchać. Wtedy dopiero można smakować owoców przyjaźni. Niestety posiadanie przyjaciela wiąże się z ryzykiem jego utraty, a to zawsze jest niezwykle smutne. 

Chociaż ciężary życia musimy nauczyć się dźwigać sami, to jednak lżej jest je nosić z przyjacielem. Świadomość, że możemy uczyć się od siebie, liczyć na siebie, jest niezwykle ważna i pomocna. Tak było w przypadku Santiago z książki „Stary człowiek i morze”. Jego młody przyjaciel, dzieciak jeszcze, Manolin nie tylko pomagał bohaterowi w codziennych sytuacjach, gdy przynosił mu jedzenie. Przede wszystkim wierzył w starego rybaka, doceniał jego umiejętności, mimo że wszyscy inni w nie zwątpili. 

Jedną z najgorszych lekcji, jakie można odebrać od życia jest fałszywa przyjaźń. Taka, jaką przedstawił w bajce „Przyjaciele” Adam `Mickiewicz. Leszek i Mieszek uznawani byli za wzór przyjaźni, ale w momencie gdy zaatakował ich niedźwiedź, jeden z nich czmychnął na drzewo i nie pomógł koledze. Na nic się zdały słodkie słówka po całym zajściu.Ta przyjaźń nie przetrwała próby. 

Łatwiej jest pokonywać trudności z prawdziwym, wiernym i lojalnym przyjacielem.

Wydaje się, że we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie, prawdziwa przyjaźń jest rzadkim klejnotem, dlatego warto go oprawić w nasze najlepsze cechy i docenić.

Leave a Reply