Gdzie ta dzięcielina pała?

Ostatnio pojawił się w internecie mem, na którym pewien człowiek odpowiada na teleturniejowe pytanie z Milionerów. Pytanie brzmi: Gdzie „panieńskim rumieńcem dzięcielina pała”? Wydaje się, że każdy, kto skończył gimnazjum, potrafi podać tytuł utworu, z którego pochodzi ten cytat. Inwokacji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza gimnazjaliści uczą się na pamięć.

dzięcielina pała mem

Mem jest dosyć śmieszny. Pan odpowiadający na banalne według mnie pytanie z romantyzmu minę ma nietęgą. Pokusiłam się o sprawdzenie, ilu ludzi w Polsce miałoby podobną trudność.

Teraz jak się czegoś nie wie, to się pyta wujka Google. Ilu ludzi zapytało? Google trends pokazał, że 15 marca, czyli wtedy, kiedy pojawił się rzeczony mem, najczęściej wpisywana w Polsce w wyszukiwarkę Gooogle fraza brzmiała: „gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała.” Bingo! Nie wiem czy się śmiać, czy płakać, ale okazuje się, że bardzo wielu ludzi nie zna odpowiedzi na to pytanie.

dziecielina pala - google trends

 

Dość ciekawa jest też analiza, w których rejonach naszego pięknego kraju najczęściej wpisywano tę właśnie frazę. To zadanie dla spostrzegawczych.

No cóż, smutne to ale jednak prawdziwe, że współczesny „patriota” ochoczo wykrzykuje: „Polska dla Polaków”, ale książek nie czyta, w szkole chyba się nudził i najchętniej by ją zamknął albo porządnie „zreformował”.

Aż chcę powtórzyć za Mickiewiczem:

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,

Co to będzie, co to będzie?

 

2 myśli w temacie “Gdzie ta dzięcielina pała?”

  1. Świetny artykuł, ale mam wątpliwości co do ostatniej konkluzji. Czy aby napewno ktoś od „Polska dla Polaków” ogląda Milionerów? A tym bardziej sprawdza wątpliwości językowe w internecie?
    Idę o zakład, że pytającymi byli Ci, którym „dzwoniło, ale nie wiadomo, w którym kościele”
    Czyli jednak czytający 🙂

Leave a Reply