Czy marzenia mają sprawczą moc?

Po egzaminach. Niektórzy mogą odczuwać przykrą pustkę, bo stres był spory, działo się coś ważnego, a teraz już tego nie ma. Nic nie da się już zrobić, zmienić. Pozostaje czekać na wyniki.

Egzamin z polskiego okazał się dosyć łatwy. Temat rozprawki „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc” dawał wiele możliwości. Bo przecież każde działanie zaczyna się od marzeń, planów. Mówi się, że chcieć to móc. Santiago pragnął złowić wielką rybę i w końcu dopiął swego. Mały Książę chciał się dowiedzieć, co w życiu jest najważniejsze. Długo i cierpliwie szukał, nie porzucał marzeń i znalazł odpowiedź. Klara i Wacław z Zemsty marzyli, by być razem i tak właśnie się stało. Ba, nawet podmiot liryczny z Trenów, cierpiący ojciec, który marzył, by choć na chwilę spotkać swoją ukochaną córeczkę, doznał ukojenia, o czym mówi Tren XIX albo sen. Marzenia mają sprawcza moc, spełniają się, ale trzeba im odrobinę pomóc. To chyba naturalne, że jeśli intensywnie czegoś się chce, to wiele drobnych działań, które podejmujemy, przybliża nas do celu. Czasem życie weryfikuje nasze plany, ale zwykle daje nam więcej, niż oczekujemy. Trzeba w to uwierzyć. I uwierzyć w siebie. I uważać, o czym się marzy, bo marzenia naprawdę się spełniają.

Teraz gimnazjaliści mają przed sobą ważną decyzję. Od tego wyboru zależy kilka kolejnych lat, w jakimś stopniu nawet reszta życia. Znacie ten cytat: „Co za ponury absurd, żeby o życiu decydować za młodu, gdy jest się kretynem?” Taki aktualny żarcik sytuacyjny. Właściwie całe życie można się rozwijać i zmieniać, szukać swojej drogi. Większość ludzi musi pracować, żeby się utrzymać. Fajnie byłoby robić coś, co cieszy i jest zgodne z naszymi zdolnościami. A jeśli przy okazji można z tego dobrze żyć, to jest wspaniale. Wybierając szkołę, słuchaj ludzi, którzy już mają jakieś doświadczenie i dobrze ci życzą, ale przede wszystkim słuchaj siebie. Nie działaj wbrew sobie, to jest nienaturalne i źle się skończy.

O czym marzysz? Co jest twoim marlinem, którego chcesz złowić? Być może nie widzisz jeszcze wyraźnie swojego celu, ale już coś się rysuje w twojej wyobraźni. Idź w stronę swoich marzeń, postaraj się, wysil trochę, działaj. Pomóż swoim marzeniom, a się spełnią.

Inne tematy wypracowania na egzaminie

W roku 2019 tematem z języka polskiego było: Czy warto bronić własnych przekonań?, a w roku 2018 Wybory życiowe a wyznawane wartości.

Leave a Reply