Najtrudniejsze języki świata

Podobno język polski jest jednym z trudniejszych do nauczenia się języków świata. My Polacy lubimy tak myśleć. I mamy tutaj dużo racji, bo gramatyka języka polskiego, a w szczególności odmiana wyrazów i specyficzna szeleszcząca wymowa (chrząszcz brzmi w trzcinie) do łatwych nie należą. Natomiast samo słownictwo jest stosunkowo łatwe do opanowania, zwłaszcza że wiele wyrazów brzmi podobnie w różnych językach europejskich, o czym jest więcej we wpisie o zapożyczeniach językowych.

języki świata

Na liście najtrudniejszych języków świata wysoko plasują się także język niemiecki, węgierski, arabski, hebrajski, islandzki, grecki, walijski, albański, japoński.

Jednak języki tonalne, do których należą na przykład chiński, wietnamski czy tajski to dla nas prawdziwy kosmos! Czym charakteryzują się języki tonalne? Otóż w tych językach jedna sylaba w zależności od tego jakim tonem jest wypowiadana, może oznaczać różne rzeczy. Na przykład sylaba „ma” w mandaryńskim języku chińskim posiada cztery różne znaczenia: koń, matka, kląć i konopie. Ton wysoki, rosnący, opadający czy rosnąco-opadający jest dla naszych uszu niezwykle trudny do uchwycenia, a to właśnie dany ton decyduje o znaczeniu wyrazu. Język tajski zawiera jeszcze więcej, bo aż 5 tonów. Oto przykład z języka tajskiego: Maí maĭ maî maī „Nowe drewno się pali, nieprawdaż?”

Chinka

Badania naukowe dowodzą, że z umiejętnością posługiwania się tak precyzyjnie aparatem mowy, związany jest wilgotny i ciepły klimat. Caleb Everett, lingwista z Uniwersytetu w Miami stworzył mapę języków tonalnych i nietonalnych, która pokazuje, że te pierwsze rozwinęły się w regionach będących pod wpływem wilgotnych monsunów.

W naszym suchym klimacie wiązadła głosowe nie stały się tak elastyczne jak na przykład u Tajów czy Chińczyków, dlatego nasz język jest syczący, szeleszczący i świszczący jak szelest suchych traw. Jest niewątpliwie bardzo trudny do opanowania, ale stopień trudności jest dość niski w porównaniu z nauką chińskiego.

Chiński jest zgodnie uznawany za najtrudniejszy język świata. W formie pisemnej obejmuje kilkadziesiąt tysięcy znaków. Ale nie tylko ich liczba jest kłopotliwa. Relacje pomiędzy pismem i mową oraz właśnie tonalność tego języka również są przytłaczająco skomplikowane.

Jedna myśl w temacie “Najtrudniejsze języki świata”

Leave a Reply